Kuchnia Iranu

Kulinarny aforyzm: Jedna kruża wina warta stu serc i raju, Jeden łyk wina lepszy niż skarby Kitaju. Omar Chajjam


W Polsce wciąż nie znana, ale w innym rejonach świata, tzn. tam gdzie mieszka irańska emigracja staje się coraz bardziej popularna. Zasadniczo, mimo że istnieją pewne potrawy wspólne dla całego kraju, jak na przykład kebab, jest to kuchnia bardzo zróżnicowana i Irańczycy z północy nie zawsze znają potrawy z południa i odwrotnie. Ogólnie można powiedzieć, że jest to kuchnia oparta na świeżych produktach, ziołach, jarzynach, owocach. Nie brak jednak w niej także przypraw oraz marynat. Iran jest znany z produkcji szafranu, a w rejonie Zatoki Perskiej można zetknąć się z indyjskim curry. Inną specjalnością są słodycze, tak typowe dla Bliskiego Wschodu. Jak dla mnie niektóre są za słodkie, ale można też znaleźć wiele ciekawych wyrobów dostosowanch do europejskiego podniebienia. Każdy region i miasto mają zresztą swoje specjalności i tylko tam można je kupić. Znajdziemy w Iranie turecką bakławę, różnego rodzaju nugaty i chałwy, oraz setki innych produktów.

Kuchnia

Polecam film „Taste of Iran” z BBC (można obejrzeć go na YouTube), ponieważ przedstawia on między innymi kuchnię Iranu. Inna ciekawa pozycja to książka Marshy Mehran „Zupa z granatów” oraz jej kontynuajca „Woda różana i chleb na sodzie”. Nie tylko można znaleźć tam przepisy na irańskie potrawy, ale jest to doskonała książka dla miłośników kulinarnych powieści, takich jak na przykład „Przepiórki w płatkach róż”. Przepisy na irańskie potrawy można też znaleźć na stronach Internetowych: Persian Recipes lub blogach – Turmeric & Saffron oraz My Persian Kitchen.

Jak do tej pory przedstawiłam dwa przepisy z kuchni irańskiej, w kolejnych wpisach postaram się w miarę możliwości pokazać także inne potrawy i produkty typowe dla Iranu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s