Irańska smażona ryba

Kulinarny aforyzm: Ulepszać duszę nauką, aby posuwać się przed siebie i pozostawić wszystko, albowiem dusza jest domem wszystkiego. Zaiste dusza jest naczyniem, zaś nauka – kagankiem, a mądrość ludzka – oliwą. Awicenna


Przepis na tą smażoną rybę znalazłam w książce „Kulinarisches aus Persien“.  Jest to przepis z południa Iranu, gdzie używa się bardzo dużo aromatycznych przypraw, jak na przykład curry. Ja użyłam akurat lucjana (w Kanadzie to jedna z najtańszych ryb), który występuje również w Zatoce Perskiej, chociaż na pewno każdą morską (lub nie) rybę można tak usmażyć . W Iranie ryby je się zasadniczo w dwóch regionach: nad Zatoką Perską oraz nad Morzem Kaspijskim. Najbardziej znana irańska ryba to oczywiście jesiotr. Obecnie osiąga jednak astronomiczne ceny w związku ze znacznym spadkiem jego populacji. Szczególnie, że po upadku Związku Radzieckiego liczne nowopowstałe państwa w regionie Morza Kaspijskiego nie kontrolują już w takim zakresie liczebności jesiotra. Z tego powodu lokalni mieszkańcy rzadko jedzą sami jesiotra, a raczej gustują w innych lokalnych gatunkach (zdj. 1). Bardzo lubiana jest tutaj ryba wędzona (zdj. 2), ale jej smak jest inny niż naszej ryby wędzonej, bardziej słony. Jak dla mnie najlepiej pasowałaby taka rybka jako zakąska do wódki, ale tutaj niestety o to trochę trudno… 😉 Kawior, jeden z najbardziej luksusowych produktów z Iranu, zasadniczo nie jest dostępny dla miejscowych. Kiedyś jadało się na przykład jajecznicę z kawiorem. Teraz można oczywiście użyć ikry jakiejś innej ryby, ponieważ kawior jest importowany. W Iranie rybę podaje się ryżem z ziołami lub z bobem.

Rasht

Rasht

Targ w Raszcie

Składniki:

– 80 dag filetów

– 3 łyżki mąki pszennej

– 1 łyżeczka kurkumy

– 1 łyżeczki ostrej papryki (u mnie płatki papryki)

– 1 łyżeczka curry (ja użyłam advieh)

– 1/2 łyżeczki soli

– 1/2 łyżeczki pieprzu

– olej

Filety (świeże lub rozmrożone) osuszyć papierowym ręcznikiem. Wymieszać mąkę z przyprawami i obtoczyć w niej kawałki ryby. Smażyć na złoty kolor na oleju.

Ryba w kurkumie

Jest to moja pierwsza propozycja w ramach akcji Z widelcem po Azji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s